imh2

Dlaczego najlepszy czas na fotowoltaikę jest właśnie teraz?

Witajcie!

🧾Z racji, że większość z nas dostała już w tym roku rachunek za prąd, odpowiemy na pytanie, dlaczego mamy obecnie najlepszy czas na zamontowanie instalacji fotowoltaicznej. Otóż:

📅Z końcem marca zmienia się system rozliczania prosumentów na mniej korzystny. W obecnym systemie właściciele fotowoltaiki mogą magazynować w zakładach energetycznych swoje nadwyżki produkcyjne, których nie wykorzystali na bieżąco poprzez tak zwaną autokonsumpcję. Obecne zasady bilansowania dają prosumentom możliwość odbioru 80% zmagazynowanej nadwyżki w okresie 365 dni od chwili wprowadzenia jej do sieci, w przypadku wielkości instalacji od 2 kWp do 10 kWp. W przypadku większych instalacji powyżej 10 kWp, ale nie więcej niż 50 kWp zakład energetyczny odda nam 70% zmagazynowanej energii.

⏳Nowe zasady rozliczania wchodzące w życie 1 kwietnia opierać się będą o tak zwany net billing, który ma polegać na rozliczaniu energii wartościowo. Prosument na nowych warunkach będzie sprzedawał energię według średniej ceny miesięcznej. Wypracowaną nadwyżkę odbierze w ciągu roku, ale ze wszystkimi opłatami zgodnie z taryfą sprzedawcy, a więc zapłaci też opłatę za dystrybucję. Jeśli po roku uzyska nadpłatę, to nie wypłaci więcej niż 20 proc. wartości energii wprowadzonej do sieci w miesiącu, którego ta nadpłata dotyczy.

🔌W skrócie mówiąc prosument na nowych zasadach będzie stratny, a długość zwrotu jego inwestycji znacznie się wydłuży. Każdy kto zdąży stać się prosumentem przed 1 kwietnia 2022 roku, będzie rozliczany na obecnych zasadach przez 15 lat.

⏰Aby zatem zdążyć, należy się spieszyć! Z racji olbrzymiego zainteresowania spowodowanego obecną sytuacją, terminy oczekiwania na montaż w większości firm wydłużyły się nawet do 3 miesięcy, co z automatu wyklucza możliwość załapania się na stare zasady rozliczania.

📝Dodatkowo po ukończeniu montażu firma musi złożyć wniosek do operatora sieci o wymianę licznika na dwukierunkowy, a ten ma 30 dni na jego wymianę. Jeśli zatem ukończymy montaż instalacji ale nie zdążymy wymienić licznika, a co za tym idzie wprowadzić energii do sieci stając się prosumentem, zostaniemy zakwalifikowani na nowe warunki.

🔝Jako nieliczni na rynku dajemy gwarancję montażu i wysłania wniosku do operatora przed zmianą przepisów, aby nasi klienci mogli cieszyć się korzystnymi warunkami rozliczania zmagazynowanej energii, a co z tym idzie, szybszą stopą zwrotu z inwestycji.

❄Zimowe warunki pogodowe również mogą spowodować opóźnienie montażu, gdyż często deszcz, śnieg i mróz uniemożliwi nam montaż w wyznaczonym terminie.

📊Kolejnym argumentem jest fakt, że decydując się teraz, produkcja Twojej instalacji zacznie się na przełomie lutego i marca czyli okresu, w którym zaczynają się nadwyżki produkcji względem zapotrzebowania domu, dzięki czemu gromadzimy sobie nadprodukcję na okres jesienno zimowy, aby nie płacić w tym okresie za kupno prądu, korzystając ze zmagazynowanej przez siebie energii.

💰Kolejnym argumentem jest fakt podwyżek cen prądu i gazu, które z każdym rokiem rosną coraz bardziej, a w tym roku sięgną średnio 24% w przypadku energii oraz od 50 do kilkuset % w przypadku gazu. Zakładając instalację fotowoltaiczną redukujesz swoje rachunki za energię elektryczną do około 20 zł miesięcznie. Są to opłaty stałe za utrzymanie licznika, których nie da się ominąć.

🔥Łącząc naszą instalację ze źródłem ogrzewania elektrycznego np. pompy ciepła, dodatkowo w tej cenie mamy również ogrzewanie i ciepłą wodę. Przeliczając nasze roczne wydatki na prąd i ogrzewanie domu, szybko zrozumiemy jak szybko taka inwestycja nam się zwróci. Dodatkowo nie wymaga ona składowania opału i obsługi. Z poziomu aplikacji w telefonie ustawimy dowolną temperaturę w domu będąc na drugim końcu świata, nie wstając z fotela.

📈Kolejnym argumentem przemawiającym za szybką decyzją jest odwrócenie tendencji spadkowej cen instalacji, które z racji problemów z dostępnością surowców oraz transportem, szybują od kilku miesięcy w górę, a ostatnie analizy rynkowe zapowiadają podwyżki cen paneli o 20% i raczej nie możemy liczyć na obniżki w najbliższych miesiącach, a może nawet latach.

🌱Na końcu rzecz niemniej ważna niż powyższe, a może nawet ważniejsza niż wszystkie razem wzięte, czyli EKOLOGIA. Nie trzeba być wybitnie uzdolnionym aby wiedzieć, że dym z naszych kominów zatruwa naszą planetę. To od nas zależy w jakim środowisku będą wychowywały się następne pokolenia naszych dzieci. Ograniczenie emisji gazów i pyłów do atmosfery poprzez wybranie ekologicznego źródła zasilania i ogrzewania domu, to bardzo ważny i odpowiedzialny krok w drodze do ratowania naszej planety.

🌳Bądźmy zatem odpowiedzialni! Wybierzmy mądrze i stańmy po zielonej stronie mocy! Za słońce się nie płaci!